Fotowoltaika w Twoim gospodarstwie - Fotowoltaika Wielkopolska

Sprawdź ile zaoszczędzisz

Instalacja w okresie ¼ czasu gwarancji pracuje na swój zwrot z inwestycji natomiast pozostałe ¾ to czysta oszczędność.

Wsparcie możliwe do uzyskania:

  Jak często dostajesz rachunek za prąd?
  Ile wynosi Twój rachunek za prąd

  Jaka taryfa?
  Roczne koszty

  zł.

  Roczne zużycie prądu

  kWh

  Sugerowana moc PV

  kW

  Wartość rocznych oszczędności

  zł.

  • Ulga inwestycyjna w podatku rolnym – ulga inwestycyjna na panele fotowoltaiczne przysługuje podatnikowi podatku rolnego (np. osobie fizycznej, spółce). Wysokość ulgi to 25% kosztów poniesionych w ramach inwestycji w fotowoltaikę. O ulgę inwestycyjną na panele fotowoltaiczne można ubiegać się już po zakończeniu przedsięwzięcia. Odliczenie dotyczy podatku rolnego od gruntów położonych na obszarze gminy, w której przeprowadzono inwestycję. Odpisów można dokonywać nie dłużej niż 15 lat.
   Przykład: Instalacja, wraz z montażem kosztowała ok. 43.000 zł. Ulga w tym przypadku wyniesie zatem 25% z tej kwoty, czyli ok. 10.750 zł. Jeśli do tej pory podatek rolny, który płacili wynosił 2 150 zł, to dzięki uldze inwestycyjnej przez 5 lat będą z niego zwolnieni.

  • Odliczenie podatku VAT (dla gospodarstw rozliczających VAT) – Wysokość stawki VAT na instalację fotowoltaiczną zależy od przeznaczenia instalacji. O ile zasilane z niej będą wyłącznie urządzenia domowe, obowiązuje VAT w wysokości 8%. Rolników, którzy będą wykorzystywać fotowoltaikę na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, obowiązuje 23% stawka VAT.

  • Preferencyjny kredyt na instalcję fotowoltaiczną 

  Zgodnie z danymi GUS, w Polsce funkcjonuje około 1,5 mln gospodarstw rolnych. Ich przeciętne zużycie energii jest zdecydowanie większe niż w przypadku przeciętnego domostwa i waha się w przedziale od ok. 5 000 do ok. 22 000 kWh na kwartał. W zależności od profilu takiego gospodarstwa, konsumpcja energii na cele produkcyjne pochłania od 60 do 90% całego zużycia. Skąd takie wyniki? Urządzenia używane w wytwórstwie rolnym pobierają bardzo duże ilości energii, pracując przez wiele godzin w ciągu doby (niektóre przez całą dobę – np. chłodnia). Dodatkowo postępująca mechanizacja gospodarstw sprawia, że w przyszłości ilość pochłanianego prądu będzie rosnąć. Gdy weźmiemy pod uwagę ten trend i uwzględnimy ceny prądu w Polsce, które w ciągu ostatnich ostatnich kilkunastu lat wzrosły o niemal 140%, prognozy dla rolników mogą nie rysować się zbyt kolorowo.

  Tylko w 2020 roku, przeciętne rachunki dla odbiorców taryfy G zwiększyły się o ok. 12%. Ci rolnicy, którzy korzystają z taryfy C, mogą jednak zapłacić jeszcze więcej. Idealnym wręcz rozwiązaniem podnoszącym rentowność produkcji rolnej okazuje się być inwestycja w instalację fotowoltaiczną. 

  FAQ

  Tak, amoniak jako substancja o mocno agresywnym charakterze pod względem chemicznym stanowi duże zagrożenie dla żywotności instalacji. Dlatego dla gospodarstw rolnych stosujemy wyłącznie komponenty o wysokiej odporności na amoniak, potwierdzonej certyfikatami.

  Tak, można łączyć. Od kwoty brutto odliczamy podatek VAT(23%), następnie od wartości netto 25% jako umorzenie podatku rolnego.

  Obecnie najkorzystniejszym kredytem dla rolników dysponują banki spółdzielcze.

  ×
  img

   Zapytaj o wycenę

   Informacje kontaktowe

   Numer telefonu

   691 667 863

   Adres e-mail

   klient@foto-volt.pl

   Adres

   Chełminko 23,
   64-550 Duszniki